Rozhovor s Karlem "Gatling" Jirouškem

20.06.2007 13:34
Jak jste se dostal ke střílení ? Jako malému klukovi mi dal táta do ruky vzduchovku, abych se pokusil něco trefit. Nevím už, jak se mi tehdy vedlo, ale střelba mě zaujala víc, než třeba fotbal (kdo mě zná, nemůže se divit). Ke střílení ze vzduchovky a později malorážky se přidal vážný zájem o zbraně a střelivo. Těch pár knížek, které byly v té době k dostání, jsem znal skoro zpaměti.

Čím vás zaujalo právě westernové střílení ? Byla to spíš náhoda. Chodil jsem na střelnici většinou sám, zastřílel jsem si sice dost a v klidu, ale měl jsem chuť soutěžit. Netoužil jsem po výhře, chtěl jsem s někým poměřovat svojí dovednost. Když jsem si ve Střelecké revui přečetl oznámení, že se v Přítkově u Teplic koná závod ve westernovém střílení, zlákala mě akčnost této střelby i to, že se jedná o akci na celý víkend, se spaním pod širákem a posezením u táboráku. Koupil jsem si starší perkusní revolver a se ženou jsme vyrazili, vlakem a se spacákem přes rameno, za novými zážitky a novými kamarády. Kouzelné prostředí střelnice, přátelské přijetí a romantika pistolníků ze Západu nás nadchnuly. Na další závody s námi už jela i dcera a já jsem najednou zjistil, že westernový závod je skvěle strávený víkend, při kterém je dost času na rodinu, přátele a samozřejmě i na střelbu.

Jakými zbraněmi střílíte ? Mám dva Cattlemany, repliky Coltu SAA od firmy Uberti, v ráži 45 Colt. Jsou to solidně zpracované a velice přesné zbraně. Páková opakovačka Marlin 1894S v ráži 44 Magnum je výborná a spolehlivá zbraň. Dál používám vynikající českou brokovou dvojku ZP 47 v ráži 12 se zkrácenými hlavněmi.

Proč zrovna tyto ráže? 45 Colt je klasický náboj, původně plněný černým prachem, jehož používání pro westernovou střelbu má historické opodstatnění. I když pravidla připouštějí menší ráže, jsem rád, že jsem si pořídil „klasickou“ pětačtyřicítku. Opakovačku Marlin jsem kupoval mírně použitou a ráž jsem si tedy nemohl vybírat. Trochu toho lituji, je poněkud nepohodlné přebíjet a používat při závodech dvoje různé náboje. Na druhou stranu je náboj 44 Magnum neobyčejně přesný. Broková ráž 12/70 je určitě nejrozumnější volbou, jak pro nejširší sortiment vyráběných nábojů, tak i pro jejich příznivější cenu.

Podle čeho jste si vybral svou první zbraň pro westernové střílení ? Moje první westernová zbraň byla replika perkusního revolveru Colt Army 1860, ráže .44. Moc jsem nevybíral, bylo to pár dní před prvními závody, ale líbil se mi a dodnes považuji tento typ za nejhezčí perkusní revolver vůbec.

Jak často trénujete ? Zřídka, rozhodně je co zlepšovat. Bez závodů, které jsou tím nejlepším tréninkem, jednou nebo dvakrát měsíčně, v zimě skoro vůbec. Za velmi důležité ale považuji sušení, které se střelbou nedá nahradit.

Kolik ran měsíčně vystřílíte ?  Poslední dva roky něco přes dva tisíce ran ročně. Předtím to byl zhruba dvojnásobek. Ale to nepovažuji za podstatné, důležitější než počet vystřílených nábojů je o střelbě také trochu přemýšlet, naslouchat radám kamarádů, poučit se z chyb vlastních i cizích a sušit, sušit, sušit… A postupovat od trefování k rychlosti, ne naopak.

V které kategorii střílíte a proč jste si vybral zrovna tento styl ? Nevybral. Střílím kategorii Traditional, protože tak se u nás střílelo od začátku, až později se začaly oddělovat další styly podle pravidel SASS. Dnes je kategorií tolik, že často i na velkých závodech jsou obsazeny jedním či dvěma střelci.

Jaké úspěchy máte za sebou ? Každý vyhraný závod potěší, jsem si ale vědom toho, že v rámci republiky je konkurence velmi malá. O to víc mě těší, že, zejména ve Švédsku, ale i v Německu, jsou vynikající střelci, jejichž výkony nás nutí na sobě zapracovat.
 
Za největší úspěch považuji to, že manželka i dcera akceptovaly mojí zálibu, a i když nestřílí, na závody jezdíme zpravidla spolu. Jejich zájmem se staly dobové kostýmy a máme tak vlastně společného koníčka. Zároveň jsme získali spoustu společných přátel.

Jak jste přišel ke své přezdívce? Gatling? Od kamarádů. Takovou přezdívku bych si přece nemohl dát sám.

Jste v nějaké střelecké organizaci ? V Asociaci westernových střelců, která stála u zrodu westernové střelby u nás. Jsem rád, že AWS navázala kontakty se zahraničními střelci a iniciovala tradici Mistrovství Evropy v Cowboy Action Shooting. Setkávání s ostatními evropskými střelci je neocenitelnou zkušeností.


  Foto: Gatling se svojí chotí a dcerou
 

Zpět


Kontaktujte nás

Anketa

Myslíte nyní na větší bezpečnost, jako nákup nové zbraně ?

Ne, nebojím se
23%
2 557

Trochu ano
6%
643

Ano, myslím na nákup nové zbraně
45%
5 081

Již jsem si zbraň koupil
27%
3 063

Celkový počet hlasů: 11344